تبلیغات
مشاوره و برنامه ریزی کنکور 98- آفتاب ایران - افزایش قدرت استدلال با نکاتی که الگوهای فکری شما را تغییر می‌دهد

مشاوره و برنامه ریزی کنکور 98- آفتاب ایران - افزایش قدرت استدلال با نکاتی که الگوهای فکری شما را تغییر می‌دهد

مطالب پیشنهادی ما

افزایش قدرت استدلال با نکاتی که الگوهای فکری شما را تغییر می‌دهد


افزایش قدرت استدلال با نکاتی که الگوهای فکری شما را تغییر می‌دهد
امتیاز مطلب: ١٠٠%

داشتن قدرت استدلال قوی می‌تواند شما را در تحصیل، روابط و کارتان یاری کند. راه‌های گوناگونی برای بهترشدنِ قدرت استدلال‌ وجود دارد، مانند: انجام فعالیت‌هایی که در آن‌ تشویق به تفکر منتقدانه می‌شوید، تغییر الگوی‌های اندیشه‌ی خود، و یادگیریِ روش تشخیص افکار غیرمنطقی.


۱. مدام چیزهای جدید امتحان کنید
انجام فعالیت‌هایی که نیازمند تفکر منتقدانه است

یکی از راه‌های مهم برای بهترشدن قدرت استدلال، امتحان‌کردن چیزهای جدیدی است که نیاز به تمرین و انگیزش دارند. با خودتان قرار بگذارید به‌طور منظم سرگرمی‌ها و فعالیت‌های تازه‌ای امتحان کنید.

ذهن باز برای هر چیز جدید - قدرت استدلال

 • فعالیت‌هایی انتخاب کنید که با یکدیگر متفاوت‌ باشند. اگر ذاتا به فعالیت‌های بیرون از خانه گرایش دارید و به‌عنوان‌مثال همیشه پیاده‌روی می‌کنید، به‌جای اضافه‌کردن دویدن در هوای آزاد، یادگیری قلاب‌دوزی را به برنامه‌هایتان اضافه کنید. اگر فنی هستید و همیشه به‌قول‌معروف «دست‌به‌آچار»، این‌بار سعی کنید در زمان بیکاری جدول حل کنید.
 • اگر می‌توانید، در کلاس‌های آموزشی ثبت‌نام کنید. کلاس سفالگری یا شعر می‌تواند راه خوبی برای به‌چالش‌کشیدن ذهن‌تان و تشویق شما به انجام کارهای جدید باشد.

۲. ورزش کنید

تمرین فیزیکی بر حافظه و تفکر شما اثر می‌گذارد. تحقیقات زیادی نشان داده‌اند قسمتی از مغز که وظیفه‌ی تفکر و استدلال را به‌عهده دارد، در افرادی که به‌طور منظم ورزش می‌کنند، بزرگ‌تر است. ورزش همچنین از استرس و اضطراب می‌کاهد و به شما کمک می‌کند روحیه‌ی خوبی داشته باشید تا راحت‌تر بتوانید تمرکز کنید و بیاموزید. سعی کنید به برنامه‌ی روزانه‌ی خودتان تمرین‌های فیزیکی اضافه کنید. محققان، مرددند کدام نوع ورزش برای هدایت ما به‌سمت بهبود مهارت تفکر منتقدانه بهتر است، باوجوداین، برخی تحقیقات نشان می‌دهند ورزش‌های هوازی بیشترین کمک را به تحریک ذهنی می‌کنند.


مقاله مرتبط: پیاده‌روی چه تاثیری بر مغز ما می‌گذارد؟

۳. خاطره‌ نویسی کنید

قلم و کاغذ - قدرت استدلال

نوشتن در دفتر خاطرات می‌تواند به پرورش تفکر منتقدانه کمک کند. این کار غیر از اینکه کمک می‌کند بتوانید به روزهای گذشته‌تان نگاهی بیندازید، شما را به تأمل و اندیشه تشویق می‌کند.

 • نوشتن، کوششی پرجنب‌وجوش است؛ شما را مجبور می‌کند افکارتان را بسط بدهید و در آنها کاوش کنید. داشتن دفتر خاطراتی که جزئیات روزهایتان، احساساتتان و افکار روزمره‌تان در آن ثبت شده باشد، می‌تواند از شما انسانی خویشتن‌نگر و آگاه بسازد و به‌سمت داشتن قدرت استدلالِ قوی هدایتتان کند.
 • هر روز برای نوشتن زمان بگذارید. همان‌طور که زمان مشخصی را به مسواک‌زدن، حمام‌کردن و صرف غذا اختصاص می‌دهید، نوشتن را هم به برنامه‌ی روزانه اضافه کنید. برای اینکه زمان نوشتن از یادتان نرود، آن را به بعد از انجام کاری موکول کنید که هر روز آن را انجام می‌دهید؛ با این روش همیشه به یاد می‌آورید که مثلا بعد از صرف شام زمان نوشتن در دفتر خاطرات است.

۴. داستان بخوانید

کتاب داستان - قدرت استدلال

به‌طورکلی هر نوع مطالعه‌ برای بهبود تفکر منتقدانه مفید است. بااین‌وجود، خواندن داستان به شما اجازه می‌دهد احساس راحتی بیشتری با تردید و ابهام کنید. این موضوع می‌تواند شما را به‌سمت تفکر پیچیده و خلاقیت راهنمایی کند.

 • وقتی داستان می‌خوانید، به‌خاطر تمرکزتان بر شخصیت داستان، وادار می‌شوید درمورد دیدگاه‌های دیگر درک بهتری داشته باشید. این احتمالا به شما کمک کند با جوامع، اعتقادات و مجموعه‌مهارت‌های اطرافیانتان هماهنگ شوید. برای مثال، می‌شود گفت شما در استدلال با اطرافیانتان موفق خواهید بود، به‌خاطر اینکه ظرفیت درک زیادی خواهید داشت.
 • تفکر سیاه‌وسفید هم، با خواندن داستان کمتر می‌شود. کسانی که مداوم داستان می‌خوانند، ممکن است الگوهای تفکر پیچیده داشته باشند، چراکه قابلیت هدایت و قبول ابهام در موقعیت‌های مختلف را دارند.

مقاله مرتبط: فواید کتاب؛ ۱۴ فایده منحصربه‌فرد کتابخوانی

۵. بازی‌هایی کنید که نیاز به استدلال دارند

مهره های بازی - قدرت استدلال

بازی‌های مختلفی هستند که به استدلال شما نیاز دارند. بازی‌های راهبردی، بازی‌هایی مانند شطرنج، و بازی‌های کلمه‌ای، همه به قدرت استدلال شما می‌افزایند.

 • به‌دنبال بازی‌هایی باشید که فقط ظاهر جذابی نداشته باشند. در عمق بازی‌هایی راهبردی کاوش کنید که تصمیم‌گیری جزء کلیدی آنهاست. برنامه‌ی بازی دسته‌جمعی با دوستانتان بگذارید و بازی‌هایی کنید که نیاز به تفکر و توجه دارند. بازی‌هایی از نوع «سرنخ و ریسک» (Clue and Risk) نیازمند تفکر منتقدانه‌اند. بازی‌های کلمه‌ای مانند «اسکرَبِل» (Scrabble) و «باگِل» (Boggle) به شما یاد می‌دهند اطلاعات را در زمان کمی تحلیل کنید.
 • شطرنج و چِکِرز (Checkers) به استدلال نیاز دارند. به فکر عضویت در باشگاه شطرنج باشید یا خودتان انجمنی تشکیل دهید.
 • گذشته‌ازاین‌ها، بازی‌هایی در نظر بگیرید که به‌تنهایی هم می‌توانید مشغولشان شوید. مکعب روبیک بخرید و سعی کنید حلش کنید.

مقاله مرتبط: ۷ فایده بازی‌های کامپیوتری و موبایل برای مغز که نمی‌دانستید

۶. خلق کنید

ساخت هواپیمای مدل - قدرت استدلال

اجبار خود به خلق اثر به‌طور منظم، می‌تواند قدرت استدلال شما را بیشتر کند. حتما نیاز نیست که در کار خلاقانه‌ای ماهر باشید؛ اجبار ذهن به امتحان‌کردنِ چیزهای جدید می‌تواند قدرت استدلال را بالا ببرد. سعی کنید سازی یاد بگیرید، نقاشی بکشید، شعر بگویید یا آهنگ بسازید.

تغییردادن الگوهای اندیشه

۱. به قصد و منظور اعمالتان توجه کنید

فکر به مقصد - قدرت استدلال

هروقت تصمیمی می‌گیرید، قصد و منظوری پشت آن است. به‌دلیل خواسته‌های گیج کننده‌ی زندگی روزمره، مردم در بعضی مواقع قصد و اهداف پشت سر اعمالشان را فراموش می‌کنند. سعی کنید آگاهی‌تان را در طول روز نسبت‌به اهداف اصلی خود حفظ کنید.

 • در محل کار و تحصیل بر اهداف بزرگ‌تر تمرکز کنید. پنج سال دیگر می‌خواهید کجا باشید؟ دو سال دیگر؟ یک سال دیگر چطور؟ اعمال حال‌حاظر شما چطور به این اهداف کمک می‌کنند؟ آیا اعمالتان برای رسیدن به هدف بزرگ‌ترتان معقول‌اند؟ پاسخ‌دادن به این سؤالات به شما کمک می‌کند قدرت استدلال بهتری داشته باشید.
 • سعی کنید مطمئن شوید اعمالتان واقعا در خدمت هدفتان هستند. غالب اوقات، مردم در تفکری گرفتار می‌شوند که چیزی باید به‌نحو مشخصی انجام شود یا اینکه باید مسیر مشخصی را طی کنند. اینجاست که اعمال، نامعقول می‌شوند. سعی کنید وقتی کاری می‌کنید، پایان مسیر را به‌خاطر بسپارید.

۲. تعصب‌های خود را شناسایی کنید

تعصب - قدرت استدلال

همه‌ی ما تعصب‌هایی داریم، چه به آنها آگاه باشیم، چه نباشیم. اگر می‌خواهید قدرت استدلال خودتان را بهبود بدهید، سعی کنید تعصب‌های خودتان را شناسایی کنید.

 • مردم معمولا موقعیت‌ها یا مشکلات را تنها از یک دید می‌سنجند. وقتی در محل کار، تحصیل یا زندگی با مشکلی مواجه شدید، مکث کنید و قبل از اینکه کاری کنید، چند سؤال از خودتان بپرسید. بپرسید «باور من در مورد این وضعیت چیست؟ چرا چنین باوری دارم؟ چه گمان‌هایی درباره‌ی افکار و ایده‌های دیگران خواهم کرد؟»
 • مهم است که برای کسب خودآگاهی درباره‌ی تعصب‌هایتان، قدم بردارید. این به شما کمک می‌کند نگذارید تعصب‌ها مانعی بر سر راه قضاوت‌کردنتان باشد. ممکن است برایتان مفید باشد که از دوست نزدیکی درباره‌ی شکاف تفکر خودتان سؤال کنید. از دوستتان سؤالی مانند این بپرسید: «من کجاها غیرمنطقی رفتار می‌کنم؟» از دوستتان انتظار جواب صادقانه و بی‌پرده داشته باشید.

مقاله مرتبط: ۵ راه برای اینکه بتوانیم خطاهای ذهنی را کنار گذاشته و بهتر تصمیم بگیریم

۳. پیامد انتخاب‌هایتان را در نظر بگیرید

هروقت تصمیمی می‌گیرید، پیامدی به‌دنبال دارد. تعمق آگاهانه درباره‌ی این پیامدها راه خوبی است برای تقویت مهارت استدلال.

 • از تخیلتان استفاده کنید. قبل از اینکه تصمیمی بگیرید، مکث کنید و عواقب احتمالیِ مختلف را تصور کنید. چه حسی درباره‌ی این پیامدها دارید؟ کدامشان بدترین نتیجه است؟ کدامشان بهترین؟ احتمال اتفاق‌ا‌فتادن کدامشان بیشتر است؟ چرا؟
 • یادتان باشد، اعمال شما بر بقیه‌ی افراد هم اثر می‌گذارد؛ از درنظرگرفتن آنها غافل نشوید. این به شما کمک می‌کند از زاویه‌های مختلف، تصمیم‌هایتان را وارسی کنید.

تشخیص افکار غیرمنطقی

۱. بیش‌ازحد تعمیم ندهید

خیلی از مردم بدون اینکه متوجه باشند، بیش‌ازحد این کار را می‌کنند. این برای قدرت استدلال شما سم است. سعی کنید در طول روز حواستان باشد چه تعمیم‌هایی می‌دهید.

 • اگر رویداد بخصوصی را به‌عنوان مدرکی برای چگونگی آن چیز در گذشته و آینده در نظر بگیرید، تعمیمِ بیش‌ازاندازه داده‌اید. برای مثال، اگر امتحانی را ناموفق پشت سر بگذارید، ممکن است فکر کنید: «من خنگم و قراره همیشه تو درس شکست بخورم.» در این توضیح، شما تمام موفقیت‌های قبلی خودتان را در تحصیل تحت‌الشعاع یک رویداد قرار داده‌اید.
 • تفکر «یا همه‌چیز یا هیچ‌چیز» نوعی تعمیم‌دادن است که در آن همه‌چیز را یا سیاه می‌بینید یا سفید. در این تفکر، هرچیزی تنها در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرد: خوب یا بد، موفقیت یا شکست، و مثال‌هایی ازاین‌قبیل. این نتیجه‌گیری فاقد قسمت‌های خاکستری است. برای مثال، اگر درباره‌ی کارتان نظرات خوب و بدی بشنوید، احتمالا به این نتیجه می‌رسید که در کارتان خوب نیستید. اما در واقعیت، به‌احتمال‌زیاد کارمند لایقی هستید که در بعضی جهات نیاز به پیشرفت دارید.
 • نادیده‌گرفتن نکات مثبت، نوعی الگوی اندیشه است که در آن بر نکات منفیِ موقعیت‌ها توجهی بیش‌ازحد می‌شود. اگر در طول روز ۲۰ اتفاق خوب بیفتد و فقط ۱ اتفاق بد، ممکن است فقط بر همان یک اتفاق تمرکز کنید. برای مثال، تصور کنید در یکی از اجراهای موسیقی‌تان تنها و تنها یک اشتباه داشته‌اید و غیر از آن، همه‌چیز به‌خوبی و درست اجرا شده باشد. اگر الگوی اندیشه‌تان نادیده‌گرفتن نکات مثبت باشد، احتمالا این اجرا را «فاجعه» می‌نامید. اما در واقعیت، احتمالا فقط شما متوجه آن یک اشتباه شده‌اید.

۲. فرضیات را کنار بگذارید

مردم درمورد هر موقعیتی گمانه‌زنی می‌کنند. این ممکن است شما را به‌سمت تفکر غیرمنطقی پیش ببرد. سعی کنید به هریک از افکارتان آگاه باشید.

 • بعضی مواقع مردم ذهن‌خوانی می‌کنند؛ به این فکر می‌کنند که مردم درباره‌شان یا درباره‌ی موقعیتی خاص چه تصوری دارند. اما در واقعیت دانستن اینکه هرکس چه تفکری دارد، بدون پرسش مستقیم از او شدنی نیست. برای مثال شاید برایتان پیش آمده باشد که با خودتان فکر کنید «تو جلسه چقدر آبروریزی کردم» یا «فلانی حتما فکر می‌کنه من خیلی حرف می‌زنم» اگر خودتان را درگیر این افکار دیدید، به خودتان بگویید که به‌احتمال‌زیاد در خواندن ذهن بقیه آن‌قدرها هم که فکرش را می‌کنید، کاربلد نیستید.
 • پیش‌گویی نوعی روش تفکر است که در آن فکر می‌کنید می‌توانید اتفاقات آینده را پیش‌بینی کنید. این نوع تفکر می‌تواند نگرش شکست‌خوردن را به شما القا کند، مثلا «من هیچ‌وقت نمی‌تونم رژیمم رو نگه دارم و وزن کم کنم» یا «می‌دونم فردا تو جلسه اگه حرف بزنم، خراب‌کاری می‌کنم». به‌یاد داشته باشید در واقعیت نمی‌توانید بدانید فردا یا هفته‌ی دیگر چه اتفاقی خواهد افتاد.

مقاله مرتبط: چگونه قضاوت کردن در مورد دیگران را متوقف کنیم؟

۳. از افکار مصیبت‌بار دوری کنید

صداهای ذهن - قدرت استدلال

خیلی از افراد هنگامی که ناراحت‌اند یا زیر فشار عصبی قرار دارند، از موقعیت‌ها فاجعه می‌سازند. شاید فکر کنید اگر ماشینتان این ماه نیاز به تعمیر داشته باشد، شما برای همیشه ورشکست می‌شوید، یا اگر جواب نه بشنوید، پس هیچ‌وقت ازدواج نخواهید کرد. به‌یاد داشته باشید که یک شکست یا بدشانسی به‌معنای شکست‌ها و بدشانسی‌های بیشتر در آینده نیست.

۴. به برداشت‌هایتان از موقعیت‌ها دقت کنید

بعضی اوقات مردم بدون اینکه متوجه باشند، از موقعیت‌ها برداشت‌هایی غیرمنطقی دارند. در زندگی روزمره‌ی خود به نوع تفکر و دریافت‌هایتان توجه کنید.

 • از برچسب‌زدن به موقعیت‌ها اجتناب کنید، مثل «فلانی اشتباه کرد» یا «انتخاب بدی کردم». این شما را وادار می‌کند مردم یا موقعیت‌ها را براساس شواهد ناکافی طبقه‌بندی کنید. سعی کنید طبقه‌بندی نکنید و از وسوسه‌ی قضاوت‌کردن [بدون دانش لازم] دوری کنید.
 • موقعیت‌ها و رفتار مردم را شخصی نکنید. فکر نکنید اگر همکارتان ناهار را با شما صرف نکرد، پس حتما از دست شما عصبانی‌ است؛ شاید سرش شلوغ باشد. سعی کنید هرچیزی را به خود نگیرید.
 • غالب اوقات شما خودتان را با واقعیتی اشتباه عقب نگه می‌دارید. شاید موفقیت شخص دیگری را دلیل کاستی خود بدانید. یادتان باشد هرکس با دیگری متفاوت‌ است و سرعت‌ قدم‌های افراد فرق می‌کند.

برگرفته از: wikihow

نظرات

buy generic cialis online در تاریخ پنجشنبه 15 آذر 1397 02:26 ب.ظ گفته:

Thanks. A lot of facts!

cialis para que sirve achat cialis en itali cialis 100 mg 30 tablet cialis price in bangalore cialis taglich cialis online generic cialis tadalafil walgreens price for cialis non 5 mg cialis generici cialis dosage amounts
buy tadalafil در تاریخ سه شنبه 13 آذر 1397 05:55 ب.ظ گفته:

Terrific forum posts, Kudos!
cialis cipla best buy are there generic cialis cialis canada on line canadian drugs generic cialis only best offers cialis use cialis dose 30mg cialis taglich enter site 20 mg cialis cost we use it cialis online store cialis dose 30mg
Cialis online در تاریخ سه شنبه 13 آذر 1397 06:41 ق.ظ گفته:

You actually said it wonderfully!
cialis side effects dangers free cialis cost of cialis per pill purchasing cialis on the internet deutschland cialis online cialis therapie cialis generika in deutschland kaufen walgreens price for cialis cialis official site cialis 100mg suppliers
buy cialis online without a prescription در تاریخ یکشنبه 11 آذر 1397 05:54 ق.ظ گفته:

Excellent information. Kudos!
overnight cialis tadalafil sublingual cialis online 5 mg cialis coupon printable cialis 10 doctissimo viagra cialis levitra i recommend cialis generico price cialis wal mart pharmacy enter site very cheap cialis we use it cialis online store click now cialis from canada
buy cialis online safely در تاریخ شنبه 10 آذر 1397 06:36 ب.ظ گفته:

Awesome information, Regards!
cialis patentablauf in deutschland cialis generic tadalafil buy cialis wir preise cialis in sconto only best offers 100mg cialis cialis 200 dollar savings card cialis prezzo di mercato trusted tabled cialis softabs costo in farmacia cialis cialis soft tabs for sale
buy cialis usa در تاریخ شنبه 10 آذر 1397 05:31 ق.ظ گفته:

You definitely made the point!
cialis generico online acquisto online cialis link for you cialis price generic cialis 20mg uk acheter cialis meilleur pri cialis y deporte how to purchase cialis on line tadalafil cialis for bph generic for cialis
Cialis prices در تاریخ جمعه 9 آذر 1397 06:14 ب.ظ گفته:

You actually said that well!
buy original cialis walgreens price for cialis cialis 5 mg schweiz we recommend cialis info estudios de cialis genricos cialis online cialis 20mg preis cf acheter cialis meilleur pri tadalafil generic india cialis 100mg cost
buy cialis pills online در تاریخ جمعه 9 آذر 1397 06:29 ق.ظ گفته:

Many thanks! Plenty of advice!

prices for cialis 50mg cialis generisches kanada ou trouver cialis sur le net where cheapest cialis cialis online holland cialis tadalafil online cialis tablets cialis 10 doctissimo comprar cialis 10 espa241a only best offers 100mg cialis
buy cialis online no prescription در تاریخ پنجشنبه 8 آذر 1397 07:26 ق.ظ گفته:

Seriously all kinds of amazing knowledge!
click here to buy cialis we like it safe cheap cialis cialis 200 dollar savings card order cialis from india purchase once a day cialis cipla cialis online low cost cialis 20mg cialis prices in england cost of cialis cvs cialis uk next day
buy cialis online در تاریخ چهارشنبه 7 آذر 1397 06:31 ب.ظ گفته:

Whoa tons of excellent data.
cialis 5 mg effetti collateral cialis kaufen bankberweisung cialis 5 mg para diabeticos cialis 20 mg effectiveness canadian cialis venta de cialis canada generic cialis levitra cialis 30 day sample cuanto cuesta cialis yaho the best choice cialis woman
buy cialis online best price در تاریخ چهارشنبه 7 آذر 1397 06:52 ق.ظ گفته:

Cheers! Loads of write ups.

cialis 200 dollar savings card canadian cialis cialis tablets cialis purchasing cialis side effects dangers female cialis no prescription cialis cipla best buy cialis para que sirve buy cialis we choice free trial of cialis
buy cheap cialis in canada در تاریخ چهارشنبه 11 مهر 1397 02:06 ق.ظ گفته:

Thank you! Very good information!
venta cialis en espaa rezeptfrei cialis apotheke cialis generico in farmacia can i take cialis and ecstasy achat cialis en suisse when will generic cialis be available buying cialis in colombia how does cialis work cialis soft tabs for sale achat cialis en itali
buy cialis online safely در تاریخ دوشنبه 9 مهر 1397 01:33 ق.ظ گفته:

You have made your stand very effectively!!
miglior cialis generico cuanto cuesta cialis yaho cialis manufacturer coupon buy cialis online buy cheap cialis in uk cialis 20mg preis cf generic cialis soft gels cialis 5 mg effetti collateral cialis wir preise cialis rezeptfrei
http://viagraessale.com/ در تاریخ چهارشنبه 28 شهریور 1397 01:40 ق.ظ گفته:

Thank you, I enjoy it!
click here take cialis tadalafil 20mg click here cialis daily uk cialis flussig does cialis cause gout buy cialis uk no prescription where to buy cialis in ontario cialis lilly tadalafi walgreens price for cialis generic low dose cialis
cialisvipsale.com در تاریخ یکشنبه 11 شهریور 1397 06:34 ب.ظ گفته:

Whoa many of good info.
fast cialis online cialis 20 mg effectiveness tadalafilo acquisto online cialis price cialis best cialis free trial ou trouver cialis sur le net prezzo di cialis in bulgaria cialis 5 mg generic cialis soft gels
viabiovit.com/krijgen-viagra-verenigd-koninkrijk.html در تاریخ سه شنبه 23 مرداد 1397 06:59 ق.ظ گفته:

Wow loads of helpful tips!
viagra buy no prescription cheap online pharmacy no prescription buy sildenafil online cheap how buy viagra buying viagra from canada usa online pharmacy viagra cheap price viagra buy no prescription buy viagra online rx. buy tadalafil
Cialis canada در تاریخ دوشنبه 22 مرداد 1397 10:38 ب.ظ گفته:

Thanks a lot. Plenty of advice!

cialis therapie cialis 20 mg best price generic cialis pro acheter cialis meilleur pri cialis in sconto the best choice cialis woman cialis purchasing female cialis no prescription cost of cialis cvs prezzo di cialis in bulgaria
Cialis prices در تاریخ دوشنبه 7 خرداد 1397 10:38 ق.ظ گفته:

You actually said this effectively.
cialis manufacturer coupon effetti del cialis cialis ahumada tadalafil cialis generico lilly calis cialis kaufen cialis for sale south africa cialis 20mg preis cf cialis dosage amounts
Viagra vs viagra در تاریخ چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 04:12 ق.ظ گفته:

Thank you! A good amount of posts.

buy viagra with paypal order viagra uk buy herbal viagra online buy cheap viagra no prescription buy generic viagra paypal cheap viagra online pharmacy where can i buy the cheapest viagra where to buy viagra in stores ordering viagra how to get viagra with prescription
Buy cialis در تاریخ شنبه 18 فروردین 1397 02:04 ب.ظ گفته:

You actually stated that fantastically.
cialis billig cialis 20mg preis cf american pharmacy cialis price cialis per pill cialis for sale in europa cialis 5mg billiger cialis 30 day trial coupon cialis from canada cialis name brand cheap where to buy cialis in ontario
Cialis pills در تاریخ شنبه 4 فروردین 1397 03:10 ب.ظ گفته:

Nicely put, With thanks!
buying cialis in colombia best generic drugs cialis cialis name brand cheap cialis qualitat costo in farmacia cialis venta de cialis canada cialis tablets how does cialis work cialis 20 mg best price the best site cialis tablets
منیژه در تاریخ جمعه 3 فروردین 1397 08:47 ق.ظ گفته:
عیدتون مبارک

سالی پر از خیر و برکت رو براتون آرزومندم.
منیژه حسنی در تاریخ چهارشنبه 1 شهریور 1396 09:57 ق.ظ گفته:
سلام و سپاس از مطالب و پست های علمی مفید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر