چگونه درس ها را مفهومی بخوانیم؟

مفهومی خواندن یعنی چه؟

روش های مفهومی خواندن درس ....

____________________

قدم اول

هنگام مطالعه ابتدا به این نکته توجه کنید که می‌خواهید چه چیزی را یاد بگیرید. تیترها و سرفصل‌ها را کامل بخوانید و آن‌ها را به صورت سؤال درآورید تا هنگام مطالعه با پاسخ به آن سؤال‌ها به میزان تسلط خود بر مطالب آن درس پی ببرید. زمانی که نقشه‌ی یک فصل از یک درس در ذهنتان نقش ببندد متوجه می‌شوید چه چیزی را باید یاد بگیرید. در ابتدای هر فصل مشخص شده است که در مطالعه‌ی خود چه مباحثی را باید بخوانید و این امر شما را به هدف اول مطالعه می‌رساند.

قدم دوم

هنگامی که تا حدودی با سرفصل‌ها و تیترها آشنا شدید باید بین مطالبی که از قبل بلد هستید و مطالب جدید ارتباط برقرار کنید. برای یاد گرفتن یک مطلب جدید باید بدانید چه مباحثی را باید به عنوان پیش‌نیاز بلد باشید و قبل از شروع به مطالعه، آن‎ها را مرور کنید.

قدم سوم

مطالعه‌ی عمیق مطالب و درک کامل مباحث است. در این مرحله شروع به مطالعه‌ی دقیق یک مبحث می‌کنید. به شکل‌ها، نمودارها و مثال‌های کتاب توجه کنید و هنگام خواندن، نکته‌های مهم در هر پاراگراف را مشخص کنید. زمانی که هر مطلبی را از هر درسی می‌خوانید برای آن یک مثال بیاورید؛ مثال‌هایی که تأییدکننده‌ی آن مفهوم و مطلب باشد. اگر مثال‌ها، مثال‌هایی باشند که شما در زندگی روزمره‌ی خود به کار می‌برید بهتر در ذهن می‌مانند. مطالب و مفاهیمی که انتزاعی هستند و قابل مشاهده نیستند در ذهن خود تصویرسازی کنید. با ربط مطالب به یک تصویر ذهنی که می‌تواند خیالی یا خنده‌دار باشد، سرعت یادآوری آن افزایش می‌یابد.

قدم چهارم

تمرین حل کردن این امکان را به شما می‌دهد تا بر مطالب خوانده‌شده تسلط بیش‌تری پیدا کنید و به نقاط ضعف و قوت پی ببرید. تمرین‌های پاسخ‌دار همیشه این امکان را به شما می‌دهد که بعد از مطالعه به میزان یادگیری خود پی ببرید و با مراجعه به پاسخ سؤال‌ها یک بار دیگر مطالب را مرور کنید. تمرین‌های بی‌پاسخ این امکان را به شما می‌دهد که برای پیدا کردن جواب درست، تلاش بیش‌تری کنید و با سؤالات درگیرتر خواهید شد. زمانی که اسم چیزی یا مطلبی را که می‌خواهید به یاد نمی‌آورید دچار مشکل می‌شوید و تمام روز به آن فکر می‌کنید تا به خاطر آورید تا زمانی هم که این اتفاق نیفتد از تلاش دست برنمی‌دارید. زمانی که به یاد آوردید، آن مطلب برای همیشه در ذهنتان باقی می‌ماند. تمرین‌های بی‌پاسخ را اگر با همین تلاش انجام دهید بیش‌تر در ذهنتان می‌ماند؛ زیرا برای حل آن‌ها تلاش بسیار زیادی می‌کنید.

قدم پنجم

خلاصه‌نویسی مهم‌ترین مرحله‌ی مطالعه‌ی مفهومی است و کمک می‌کند تا در زمان محدود، دوره کردن درس راحت‌تر شود. خواندن یک مطلب به شما این امکان را می‌دهد تا مطالب در حافظه‌ی کوتاه‌مدت شما قرار بگیرد. برای انتقال مطالب به حافظه‌ی بلندمدت باید بارها و بارها مطلب دوره شود. با توجه به این امر که ممکن است زمان کافی برای مطالعه‌ی تمام مطالب درسی نباشد، خلاصه‌های کم‌حجم شامل نکات مهم امکان مرور سریع را به شما می‌دهد.

در خلاصه‌های خود از نمودار، چارت و تهیه‌ی یک نقشه‌ی ذهنی از مطالب استفاده کنید. هیچ ‌گاه همه‌ی مطالب را در خلاصه‌های خود یادداشت نکنید و فقط نکات مهم را یادداشت کنید.

قدم ششم

مرور کردن بهترین روش برای تثبیت مطالب در حافظه است. هر چه میزان مرور بیش‌تر باشد مطالب در حافظه‌ی بلندمدت ثبات پیدا می‌کند. برای مرور کردن سریع می‌توانید از خلاصه‌های خود استفاده کنید.