مطالعه و افزایش ساعت مطالعه دو مقوله‌ی جداگانه هستند. همه‌ی ما سعی می‌کنیم ساعت مطالعه‌‌مان را افزایش دهیم تا حجم زیاد منابع را پوشش دهیم. قطعاً افزایش ساعت مطالعه، كه رابطه‌ی مستقیمی با همت و تلاش دارد، تأثیر بسزایی در رشد و افزایش تراز خواهد داشت. شاید ٢٤ ساعت شبانه‌روز برای مطالعه‌ی همه‌ی منابع، كافی نباشد اما برای مطالعه‌ی منابع مفید و مؤثر وقت كافی داریم. با اجرای چند تكنیك ساده می‌توانیم به بازده خوبی برسیم:

  • 1- برای مطالعه وقت تعیین كنید. از روز قبل برنامه‌ی مشخصی برای مطالعه داشته باشید. به این ترتیب ذهنتان از قبل آمادگی خواهد داشت و هنگام شروع، كم‌تر بهانه‌جویی می‌كند. پیشنهاد می‌كنم اگر به مدرسه می‌روید، درس‌های همان روز و پیش‌خوانی درس‌های فردا را در اولویت قرار دهید.
  • 2- همیشه كنارتان یك كتاب باشد؛ حتی زمان استراحت. همنشینی با كتاب، تأثیر بسیاری در كسب عادت به مطالعه خواهد داشت. پس از مدتی خواهید دید دوری از كتاب چه‌قدر برای‌تان سخت می‌شود.
  • 3- زمان خاصی را به طور ثابت مخصوص ناهار، شام، فوق برنامه و خواب در نظر بگیرید. به این ترتیب زمان مطالعه‌تان نیز ثابت خواهد شد. تكرار كارهای تكراری، عادات شما را سریع‌تر خلق می‌كند.
  • 4- از تلویزیون، تلفن همراه و اینترنت فاصله بگیرید. این یك تصمیم منطقی و كاملاً ممكن است. این سرگرمی‌های جذاب، هیچ تأثیری در آینده‌ی شما نخواهند داشت، مگر این‌كه از آن‌ها به صورت كنترل‌شده و در راستای اهداف آموزشی استفاده كنید. مثلاً به صفحه‌ی شخصی‌تان مراجعه كنید و از جعبه‌ابزار كارنامه استفاده كنید یا در سایت كانون مطالب درسی و مشاوره‌ای را پیگیری کنید.
  • 5- مطالعه را به تجربه‌ای دلپذیر تبدیل كنید. مثلاً هنگام مطالعه چای بنوشید یا خوراكی مورد علاقه‌تان را بخورید و پس از مطالعه، به خاطر تلاش و ساعتی كه مطالعه‌ی مؤثر داشتید به خودتان پاداش بدهید. به این ترتیب برای مطالعه لحظه‌شماری خواهید كرد. البته مراقب باشید تمركز در مطالعه را فدای تفریح نكنید.
  • 6- در مورد كتاب‌هایی كه مطالعه كردید مطلب بنویسید و آن را در اختیار دیگران قرار دهید؛ مثلاً در سایت كانون. چند جمله كفایت می‌كند. این كار به شما انگیزه و دید دقیق‌تری به مطالعه‌ی كتاب یا كتاب‌های دیگر می‌دهد.